strona główna | kontakt | mail    |  INTERREG  

Historia

Region w kratkę



Na obszarze województwa zachodnio-pomorskiego odnaleźć można wiele pasjonujących śladów burzliwej przeszłości ziem leżących pomiędzy historyczną Meklemburgią a Pomorzem Gdańskim. Region skrywa w sobie zarówno pamiątki po okresie, kiedy stanowił część terenów Słowiańszczyzny Zachodniej, jak i z późniejszego okresu samodzielnego księstwa rządzonego przez Gryfitów. Swoje piętno odcisnęły tu wpływy Szwedów, Duńczyków, jak i osadników z Niemiec, którzy przyczynili się do lokacji i rozwoju nowych miast. Region nasz nie jest obszarem jednolitym historycznie, w jego skład wchodzą zarówno tereny zaliczane do pasa Pomorza Przedniego i Tylnego, części tzw. Nowej Marchii oraz - na południu i w części wschodniej - fragmenty Wielkopolski. Wędrując po wsiach i miasteczkach północnej części regionu można podziwiać
wyjątkowo urokliwą "krainę w kratkę", czyli zespoły budynków o charakterystycznej ryglowej konstrukcji, zarówno o przeznaczeniu mieszkalnym, jak i sakralnym.

Specyficznymi miejscami pamięci o dawnych mieszkańcach są stare niemieckie i żydowskie cmentarze oraz największa nekropolia Europy - Cmentarz Centralny w Szczecinie.

Pogranicza stylów

W Zachodniopomorskiem działa blisko 30 muzeów i izb muzealnych eksponujących ciekawe pamiątki z przeszłości. Do dzisiaj zachowało się wiele grodzisk, będących najdawniejszymi obiektami działalności człowieka na tych ziemiach. Najciekawsze tego typu stanowiska znajdują się w Cedyni, Radaczu oraz na wyspie Wolin, gdzie odsłonięto dawne kurhany.

Zachowane fragmenty murów obronnych i układów miejskich w Gryfinie, Chojnie czy Mieszkowicach przenoszą nas w czasy średniowiecza. Równie głęboko w historii zakorzenione są zamki w Szczecinie, Białogardzie, Starym Drawsku (dawny Drahim), czy Świdwinie. Ciekawym świadectwem, mieszania się wpływów na terenie pogranicza, są zachowane kompleksy poklasztorne templariuszy, cystersów i joannitów. Miłośnicy dawnej architektury odnajdą zarówno obiekty romańskie (m.in. fragmenty w katedrze kamieńskiej, klasztor w Kołbaczu), gotyckie (na przykład katedra w Szczecinie, Koszalinie i Kołobrzegu), renesansowe zamki (Szczecin, Tuczno, Szczecinek), jak i wiejskie barokowe rezydencje (m.in. w Świerznie).

Czas przywrócony

Wyjątkowym i symbolicznym świadectwem upływu czasu na ziemiach Pomorza Zachodniego są ruiny gotyckiego kościoła z XV w. w Trzęsaczu. Zbudowany prawie 2 km od brzegu, dzisiaj znajduje się w odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów od wody. Morze systematycznie podmywało brzeg, zbliżając się do kościoła, wskutek czego na początku XX w. runęła pierwsza ściana kościoła, później kolejne. Dzisiaj pozostał tylko fragment ściany chroniony za pomocą specjalistycznego, nowoczesnego zabezpieczenia.

W czasie ostatniej wojny wiele cennych zabytków architektonicznych i historycznych zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych. W Szczecinie, w wyniku nalotów dywanowych legła w gruzach znaczna część Starówki. Misternie odtwarzana struktura zabudowań stanowi dzisiaj jedną z większych atrakcji


Ważniejsze dane o województwie zachodniopomorskim

Ilość powiatów: 21
(w tym 3 grodzkie)
Ilość gmin: 114
Obszar w km : 22.902
w tym:
użytki rolne w %: 48,7
lasy w %: 35,4
pozostałe grunty w %: 15,9
Liczba ludności: 1.697.718
w tym:
kobiet: 870.764 (51,3%)
mężczyzn: 826.954 (48,7%)


Realizatorem konkursu na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego jest DOM MARKI
Max von Jastrov
ul. Monte Cassino 24
71-467 Szczecin
tel. (091) 42-43-044
fax (091) 42-43-046
www.mvj.pl